Sindirim Sistemi Enzimleri Görevleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sindirim Sistemi Enzimleri Görevleri ve Faydaları Nelerdir?

Sindirim sistemi enzimleri; içerisinde bir sürü enzim vardır. Özellikle mide, pankreas ve ince bağırsaktan salgılanan enzimler sindirimin en önemli enzimleridir. Sindirimi üstlenen bu belli başlı enzimler yağ parçalayan lipaz, proteinleri parçalayan proteaz, liflri parçalayan selüloz, nişastayı parçalayan amilaz, süt ve süt ürünlerini parçalayan laktaz, şekeri parçalayan sükroz ve tahıl ve tahıl ürünlerini parçalayan enzimde maltazdır. Enzimler besinleri yapı parçacıklarına ayırarak vücudun kullanıp tüketebileceği şekle getirir. Midede bulunan sindirim sistemi enzimleri proteinlerin kimyasal olarak parçalanmasını sağlar. Bu salgılanan enzimleri ise; gastrin, pepsin ve lap enzimleridir. Pankreastan salgılanan enzimlerle karışık sindirim sistemi enzimleri ince bağırsağa doğru salgılanır. Bu enzimlerden birkaçı şunlardır; bikarbonat, tripsin, kemotripsin, lipaz ve amilaz sindirim sistemi enzimleridir. Burada besinler aminoasitlere parçalanır ve yararlı besinler kana alınır emilir.


Sindirim sistemi organları şunlardır

  • Ağız: Sindirim olayı ilk ağızda başlar. Tükürük ve pitalin ile nişastalardan maltoz üretir.
  • Onikiparmak bağırsağı: Karaciğerde safra salgılar ve bulunan yağları bu safra ile damlalar haline getirir. Safra bir sindirim enzimi olmamasına karşın yağların çözülmesine yardımcı olduğundan dolayı sindirim sistemi enzimlerine yardımcı bir enzimdir.
  • İnce bağırsak: Kimyasal sindirim enzimler ile burada biter. Proteoslardan ve peptonlardan amino asitler oluşturur. Karbondihidratlar'ı enzimler yardımı ile glikoz halinde parçalar.
  • Safra: Mideden gelen asidik besinleri bazik bir duruma geçmesini sağlar. Yağda eriyen A, D, K, E vitaminlerinin emilip yağ kılcallarına geçmesi sağlanır.

Sindirim sistemi enzimleri şunlardır

  • Gastrin: Midede bulunan distal bölgenin lokalize olan G hücresi tarafından üretilen hormondur. Mide astarı hücreleri tarafından üretilir ve amacı sindirim için olan asit salgısını düzenlemektir.
  • Pepsin: Mide içerisinde bulunan et, yumurta gibi protein ağırlıklı yiyecekleri parçalamak için salgılanan güçlü bir sindirim sistemi enzimidir. Mide duvarında salgılanan pepsinojen ve mide öz suyunda bulunan hidroklorik asidin tepkimesinden oluşur. Proteinlerden peptonlar üretir.
  • Tripsin: Genellikle omurgalı sindirim sistemine sahip olan protein parçalayıcı peptidaz bir sindirim sistemi enzimidir.
  • Amilaz: Genellikte bitkilerde bulunan nişastayı maltoza çeviren enzimdir. İnsanlarda tükürük bezlerinde ve pankreasta salgılanır.
  • Lipaz: Lipitlerin bağlarının hidrolizini engelleyen bir enzimdir. Çoğu canlıda trigliserin sindirimi ve taşınmasını sağlar.
  • Kemotripsin: Proteinlerin parçalanmasına amino aside çevrilmesini sağlayan bir sindirim sistemi enzimidir.

Sindirim Sistemi Enzimleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuşlarda Sindirim Türleri ve Özellikleri

Kuşlarda Sindirim Türleri ve Özellikleri

Sindirim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim Sistemi İnce Bağırsak Bölümleri ve Görevi

Sindirim Sistemi İnce Bağırsak Bölümleri ve Görevi

Sindirim Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sindirim Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim Sistemi Hastalıkları